جعبه سازی, جعبه لمینتی

جعبه لمینتی

جعبه پرینتر

جعبه لمینتی

جعبه لمینتی چیست؟

لمینت (Laminate) به معنای چسباندن است که در صنعت جعبه و کارتن سازی پوستر ( مقوای پشت طوسی، گلاسه ، ایندربرد، کرافت) چاپ شده روی ورق زخیم تر که از لایه های صاف و فلوت های ای و بی و سی فلوت برای ضخامت دادن جعبه و یا کارتن چسبانده میشود.

سوال؟ چرا چاپ مستقیم انجام نمیشه روی ورق ها؟

مقواهای ترکیبی مثل ای فلوت یا سی فلوت به علت اینکه لایه ای کرکره ای داخلشان وجود دارد، سطح چاپی آنها ناهموار است و قابلیت چاپ با کیفیت و عبور از دستگاه های چاپ افست را ندارند. و دلیل چاپ مقوا جداگانه و لمینت کردن روی ورق جداگانه نیز این دلیل است.

انواع لمینت

لمینت معمولا به دو صورت گرم و سرد میباشد.

 1. لمینت سرد: دستگاه لمینت سرد در صنعت کارتن سازی جهت سینگل ،کارتن ٣لا ،۵لا بِه وسیله چسب سیلیکات تا عرض های مختلف به صورت رول و شیت انجام میگیرد و در بعضی از محصولات بسته بندی به جای چسب سیلیکات از چسب سلفون و یا صحافی نیز استفاده میشود.
 2. لمینت گرم: جهت کارت ویزیت ،پوستر ها و منو غذا ها و کارت هدیه و غیره از سایز کوچک تا ابعاد بزرگتر در کارتن سازی آریانا با توجه به نیاز مشتری انجام میگردد.

قیمت جعبه و یا کارتن لمینتی؟

قیمت جعبه لمینتی  بر چه مبنایی  محاسبه میشود؟ 

 1. تیراژ سفارش: قیمت این نوع جعبه ها معمولا بر مبنای تیراژ سفارش که اصولا هر چقدر تیراژ سفارش بیشتر باشد قیمت جعبه نیز کاسته میشود
 2. نوع جنس: جنس جعبه نیز در قیمت جعبه تاثیر دارد که نوع پوستر (گلاسه ، پشت طوسی، ایندربرد، کرافت و …) از چه مقوایی باشد و با چه گرماژی و جنس داخلی که از نوع سینگل باشد و یا از ورق های سه لایه و یا پنج لایه ایفلوت و یا سی فلوت
 3. نوع چاپ : چاپ جعبه نیز در قیمت تاثیر دارد که چاپ چند رنگ باشد و با چه دستگاهی ( جی تی او، دو ورقی، چهار و نیم ورقی و …) چاپ شود.
 4. ابعاد جعبه : این مسئله دیگر احتیاج به توضیح نیست مسلما ابعاد جعبه در قیمت جعبه و یا کارتن تاثیر دارد.
 5. مدل بسته بندی: و در آخر باید گفت که مدل بسته بندی نیز در قیمت دهی جعبه اهمیت دارد چون که گسترده تمام جعبه و یا کارتن در مدل های مختلف جعبه ها متفاوت است.

تفاوت جعبه و یا کارتن لمینتی با معمولی؟

 • استحکام بالاتر
 • کیفیت چاپ بالاتر
 • شکیل تر بودن کار
 • دقت بالاتر و در نتیجه کار بی نقص تر

و تنها مزیت کارتن معمولی نسبت به کارتن لمینتی , قیمت مناسب تر آن می باشد. اگر قیمت کارتن برای شما اهمیت زیادی دارد می توانید از کارتن معمولی استفاده نمایید.

جعبه های لمینتی

از نظر فنی افزودن هر سطح بر سطح دیگر را لمینت گویند که در صنایع بسته بندی و جعبه سازی معمولا به افزودن مقوا بر روی سطوح کارتن لمینت اطلاق میشود. جعبه های لمینتی را بر اساس اقلام کارتن که به عنوان جنس زیره که مقوای پشت طوسی بر روی آن قرار میگیرد ، دسته بندی میشود.

جعبه های لمینتی سینگل فیس

سینگل , سینگل ای فلوت , این نوع جعبه ها در سه کلاس E فلوت ،B فلوت و C فلوت تولید میشود. تفاوت این سه کلاس در اندازه گام فلوتینگ میانی محصول است. در جعبه های سینگل فیس، جنس زیره دارای دولایه شامل فلوتینگ و فیس است که سطح لمینت شده به عنوان لایه سوم بر روی فلوتینگ قرار گرفته و سه سطح را تکمیل میکند.

جعبه های لمینتی سه لا

جعبه های لمینتی سه لا هم معمولا در سه کلاس E فلوت ،B فلوت وC فلوت و گاها Aفلوت هم تولید میشود. تفاوت این کلاس هم در اندازه گام فلوتینگ میانی محصول است. در جعبه های لمینتی سه لا ، جنس زیره دارای سه لایه شامل فلوتینگ و دو سطح به عنوان فیس در دو طرف فلوتینگ میباشد که سطح لمینت شده به عنوان لایه چهارم بر روی یکی از سطوح فیس قرار گرفته و در واقع سازه ای چهار لایه ای را تشکیل میدهد

جعبه های لمینتی پنج لا

در این نوع از جعبه ها جنس زیره متشکل از دو سطح فلوتینگ که بوسیله سه سطح فیس احاطه شده است میباشد. ترکیب فلوتینگ مذکور میتواند به صورت E,E ، E,B ، B,C و ….. باشد که در صنعت بسته بندی ایران معمولا حالت B,C متداول است.

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *